Zastanawiasz się, który termometr bezdotykowy kupić? Zapewne porównałaś już ceny i zweryfikowałaś opinie. Przeczytałaś też nie jeden ranking termometrów. Mimo to wciąż nie wiesz, jaki termometr bezdotykowy wybrać? Pomożemy. W tym artykule dowiesz się, jakie typy termometrów znajdziesz na rynku, czym się różnią oraz jak wybrać termometr bezkontaktowy, który da Ci pewność prawidłowego postępowania w przypadku choroby.

Termometr dla noworodka, niemowlaka, czy starszego dziecka?

Przed wyborem odpowiedniego termometru koniecznie zastanów się nad tym, jakich funkcji potrzebujesz. Dzisiejsze termometry bezdotykowe, które po zmianie przepisów wyparły rtęciowe, umożliwiają pomiar ciepłoty ciała, pokarmów i otoczenia. Mają też inne mniej lub bardziej przydatne funkcje.

Najistotniejsza dla Ciebie powinna być szybkość i precyzja pomiaru temperatury ciała. Szczególnie w przypadku gorszego samopoczucia u noworodka, niemowlaka lub starszego dziecka musisz szybko zareagować, jeżeli temperatura jego ciała będzie zbyt wysoka. Trudno o szybki pomiar w momencie, gdy do dyspozycji masz termometr dotykowy. Z kolei tanie termometry bezdotykowe bywają nieprecyzyjne. Przez to możesz podjąć błędną decyzję o prawidłowym postępowaniu w przypadku zwyczajnego grymaszenia dziecka, któremu np. jest za gorąco.

Poznaj dostępne na rynku urządzeń medycznych termometry:

  1. termometr bezkontaktowy (bezdotykowy);
  2. termometr kontaktowy (dotykowy).

Termometr bezdotykowy.

Praktycznie każdy termometr bezdotykowy zasilany na baterie to tzw. termometr elektroniczny. Tego typu urządzenia występują również pod nazwami — termometr medyczny lub termometr na podczerwień. Dobry termometr bezkontaktowy dla noworodka, niemowlaka lub starszego dziecka to optymalne rozwiązanie z uwagi na szybkość i precyzję pomiaru oraz praktycznie zerowe ryzyko przeniesienia czynników chorobotwórczych na drugiego człowieka. Kupisz go w naszym sklepie internetowym – https://pewnypomiar.pl/kategoria-produktu/termometry-elektroniczne-bezdotykowe/

Termometr kontaktowy.

Termometry kontaktowe mimo wielu zwolenników mają zasadniczą wadę – w momencie kontaktu z pacjentem, może dojść do przeniesienia bakterii, wirusów i grzybów. Można w ten sposób nie tylko zarazić innego człowieka np. aktualnie leczoną infekcją dróg oddechowych, ale również przenieść zupełnie nową jednostkę chorobową. Pomiar za pomocą termometru kontaktowego trwa dłużej. Trudno korzystając z tego typu urządzenia dokonać pomiaru temperatury ciała u najmłodszych.

button

Jak wybrać termometr bezdotykowy?

Wiesz już, że rozsądniejszym będzie zakup termometru bezdotykowego. Teraz przedstawimy Ci najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne w zakresie pomiaru temperatury, w które wyposażony powinien być dobry termometr bezkontaktowy.

termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy na podczerwień Visiofocus SMART .

1. Kalibracja względem temperatury otoczenia.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy termometr bezdotykowy posiada odpowiedni system, który informuje go o zmianach temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje. Oznacza to, że urządzenie samo bada warunki, w jakich pracuje i bierze je pod uwagę podczas wskazywania wyniku pomiaru. Jest to szalenia ważna funkcja, ponieważ ogranicza ona ryzyko powstawania niesłychanie popularnych wśród termometrów elektronicznych przekłamań z powodu niedostosowania do temperatury otoczenia. Przykładowo – wyciągamy termometr z szafki, przechodzimy do pokoju dziecka lub salonu, w którym się ono bawi, warunki otoczenia ulegają zmianie. Standardowy termometr wskaże wynik bez kalibracji, choć temperatura otoczenia mogła zmienić się o co najmniej 1 lub 2 stopnie Celsjusza. Wspomniana różnica, bezpośrednio wpłynie na wynik badania, czyli mówiąc wprost: przekłamie go.

2. Czujnik odległości termometru od badanej powierzchni.

Sensor temperatury, który znajduje się w termometrze bezdotykowym, działa dokładnie jedynie w konkretnej odległości. Warto zwrócić, chociażby uwagę na informacje w instrukcjach obsługi urządzeń różnych producentów. Znajdziemy tam informacje o treści „wykonać pomiar z odległości 2,5 cm” lub „zbliżyć urządzenie na odległość 3 cm”. Jak w praktyce użytkownik ma ocenić, czy termometr na podczerwień znajduje się 25 mm od czoła?

Przecież fizycznie niemożliwym jest ocena takiej dokładnej odległości „na oko”. Z pomocą przychodzi rewolucyjne rozwiązanie – wbudowany czujnik odległości. Jest to chroniony międzynarodowym patentem system, który wskazuje przy pomocy specjalnego projektora odpowiednią odległość, na którą należy zbliżyć termometr bezdotykowy do badanego ciała lub przedmiotu. Nie mniej, nie więcej, dokładnie tak, jak wymaga tego urządzenie. Dzięki temu wynik nie zostanie ani zawyżony, ani zaniżony, zbyt bliskim lub zbyt dalekim zbliżeniem termometru.

3. Możliwość badania na powiece.

Jest to najdokładniejsza i najpewniejsza metoda pomiaru temperatury ciała. Powieka w sposób niesłychanie adekwatny oddaje temperaturę właściwą. Nie oznacza to, że powszechnie stosowany pomiar na czole jest zawsze zły, lecz obarcza go pewne ryzyko błędu. Dzieje się tak z racji:

1. Wydzielania potu, który pojawiając się na czole podczas gorączkowania, powoduje odprowadzanie ciepła z czoła. Wówczas wynik prezentowany przez termometr bezdotykowy może być zaniżony, przedstawia on bowiem temperaturę schłodzonego potem czoła, a nie tę właściwą, której wartość jest dla nas istotna.

2. Czoło jest słabszym przekaźnikiem temperatury właściwej niż powieka.

3. Powierzchnia czoła jest bardziej podatna na czynniki zewnętrzne jak np. chłód. Dodatkowym problemem może okazać się owłosienie i zmiany skórne.

Uwaga: pomiaru na powiece można dokonywać wyłącznie z wykorzystaniem przeznaczonego do tego celu termometru, który nie emituje żadnych szkodliwych promieni. Informacja o możliwości wykonania pomiaru na powiece powinna znaleźć się w instrukcji obsługi i być w ten sposób potwierdzona przez producenta.

pomiar temperatury
Ilustracja przedstawiająca szybki i wygodny pomiar temperatury na powiece.

Wyposażony w wyżej wymienione funkcje termometr bezdotykowy to dobry wybór. Jesteśmy dumni, że nasz produkt, termometr bezkontaktowy Visiofocus Smart spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki, które w sposób obiektywny gwarantują jego najwyższą precyzję i skuteczność. Jest to jedynie fragment możliwości wspomnianego urządzenia, jednak nie zależy nam na tym, by niniejszy artykuł zyskał charakter tekstu reklamowego, lecz informacyjnego. Wszystkie zalety naszego termometru opisujemy w dziale sklep oraz na stronie głównej niniejszej witryny.

Czy termometry bezdotykowe są dokładne (dobrze mierzą)?

Zarówno termometry elektroniczne bezdotykowe, jak i kontaktowe, stanowią od zawsze grupę produktów, których dokładność jest przedmiotem dyskusji. Jedną z przyczyn nieprecyzyjnych mogła być masowa wymiana termometrów rtęciowych, na tanie „wyroby termometropodobne”. Termometr, kupiony za kilkanaście złotych w drogerii, czy kiosku za rogiem, nie powinien być traktowany poważnie w diagnostyce medycznej. Dobre termometry bezdotykowe dla noworodków, niemowlaków i starszych dzieci są dokładne.

Odrobina historii, czyli termometry szklane i rtęciowe.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w 2009 roku wstrzymano produkcję termometrów zawierających niebezpieczną rtęć. Nie oznacza to, że posiadanie takowych stało się nielegalne, jednak rzeczywiście, chociażby ze względów bezpieczeństwa warto zrezygnować z ich stosowania.

Rtęć to substancja skrajnie niebezpieczna, a kontakt z nią może powodować szereg groźnych dla zdrowia objawów, między innymi:

  • bóle głowy
  • wymioty
  • zaburzenia układu oddechowego, nerwowego i trawiennego
  • drżenia mięśni
  • zaburzenia snu i koncentracji

Dlaczego wiele osób do tej pory, z sentymentem wspomina jednak termometry rtęciowe, jako te najdokładniejsze? Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim warto oddać tym urządzeniom stosunkowo wysoką precyzję – faktycznie, termometry z rtęcią cechowała względna dokładność otrzymywanych wyników.

termometr szklany
Termometry szklane to charakterystyczny znak rozpoznawczy minionej epoki.

Istnieją jednak termometry tradycyjne, które rtęci już nie zawierają (zastąpił je m.in. alkohol). Nikt już nie ma jednak ochoty, a nierzadko też i możliwości, by czekać co najmniej kilka minut na otrzymanie wyniku badania. Termometry tradycyjne, wykonane są ponadto z wrażliwego na pęknięcia szkła, którego odłamki dosłownie potrafią ich użytkownikom zajść za skórę. Przypominamy! Bardzo ważną (jeśli nie najważniejszą) wadą wszystkim termometrów wchodzących w kontakt z ciałem jest ich udział w przenoszeniu materiału zakaźnego (potu i innych wydzielin) i rozprzestrzenianiu tym samym choroby, z którą potencjalnie walczymy.

Podsumowanie.

Termometry tradycyjne (szklane) odchodzą bezpowrotnie… i dobrze! Postęp technologiczny pozwala obecnie na tworzenie urządzeń szybkich, wygodnych i dokładnych. Problem pojawia się wówczas, gdy nabywamy termometr bezkontaktowy, który nie posiada niezbędnych funkcji i możliwości. Nowoczesne, niezawodne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, to nadal zdecydowana rzadkość, w dobie zalewania rynku najtańszą elektroniką.

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Ci zdecydować jaki termometr bezdotykowy wybrać. Będzie nam miło, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z naszej oferty.