Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Dzisiejszy wpis ma na celu udzielenie odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, związanych z tematyką urządzeń do pomiaru temperatury. Chodzi oczywiście o wyjaśnienie, jaki termometr bezdotykowy kupić i jak wybrać dobry termometr, dający nam pewność prawidłowego postępowania w przypadku choroby?

Istnieje przekonanie, że najdokładniejsze były termometry rtęciowe, a odkąd przepisy zabroniły ich wprowadzania do obrotu, nastały czasy termometrów elektronicznych, na których zdarza się, że nie zawsze można polegać. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części tego zdania jest odrobina prawdy, którą jednak należy zestawić z konkretną argumentacją i należytym wyjaśnieniem.

Sprawdź i kup: Visiofocus Smart – dobry termometr na podczerwień —>KLIK

Termometry szklane i rtęciowe.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w 2009 roku wstrzymano produkcję termometrów zawierających niebezpieczną rtęć. Nie oznacza to, że posiadanie takowych stało się nielegalne, jednak rzeczywiście, chociażby ze względów bezpieczeństwa warto zrezygnować z ich stosowania.

Rtęć to substancja skrajnie niebezpieczna, a kontakt z nią może powodować szereg groźnych dla zdrowia objawów, między innymi:

  • bóle głowy
  • wymioty
  • zaburzenia układu oddechowego, nerwowego i trawiennego
  • drżenia mięśni
  • zaburzenia snu i koncentracji

Dlaczego wiele osób do tej pory, z sentymentem wspomina jednak termometry rtęciowe, jako te najbardziej dokładne? Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim warto oddać tym urządzeniom stosunkowo wysoką precyzję – faktycznie, termometry z rtęcią cechowała względna dokładność otrzymywanych wyników. Należy również wskazać dosłowne zalanie runku termometrów, tanimi elektronicznymi następcami, które z pełnoprawnym urządzeniem medycznym niewiele miały wspólnego. Sytuacja wyglądała następująco – ludzie pozbawieni zostali wysoce niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska termometrów, które jednak spełniały swoją funkcję pomiarową, a w zamian „otrzymali” możliwość nabycia elektronicznych imitacji termometrów, które mocno zapracowały sobie na reputację szmelcu, bez jakiejkolwiek wartości diagnostycznej.

termometr szklany
Termometry szklane to charakterystyczny znak rozpoznawczy minionej epoki.

Istnieją jednak termometry tradycyjne, które rtęci już nie zawierają (zastąpił je m.in. alkohol). Nikt już nie ma jednak ochoty, a nierzadko też i możliwości, by czekać co najmniej kilka minut na otrzymanie wyniku badania. Termometry tradycyjne, wykonane są ponadto z wrażliwego na pęknięcia szkła, którego odłamki dosłownie potrafią ich użytkownikom zajść za skórę. Bardzo ważną (jeśli nie najważniejszą) wadą wszystkim termometrów wchodzących w kontakt z ciałem jest ich udział w przenoszeniu materiału zakaźnego (potu i innych wydzielin) i rozprzestrzenianiu tym samym choroby, z którą potencjalnie walczymy.

Termometry BEZDOTYKOWE.

Praktycznie każdy termometr zasilany na baterie, można nazwać elektronicznym. Istnieje jednak pewien zasadniczy podział tych urządzeń, na następujące rodzaje:

  • termometr kontaktowy (dotykowy)
  • termometr bezkontaktowy (bezdotykowy)

Pierwsza grupa urządzeń posiada jedną zasadniczą wadę – w momencie kontaktu z pacjentem, może dojść do przeniesienia bakterii, wirusów i grzybów, czyli czynników chorobotwórczych. Można w ten sposób nie tylko zarazić innego człowieka np. aktualnie leczoną infekcją dróg oddechowych, ale również przenieść zupełnie nową jednostkę chorobową.

Wśród termometrów dotykowych, bardzo popularne są termometry douszne. Ich głowicę można zabezpieczyć przy pomocy specjalnych osłonek. Niestety wspomniane, jednorazowe kapturki, bardzo często z braku czasu lub możliwości wyboru i tak wykorzystywane bywają w sposób niejednokrotny. Nierzadko pojawia się również problem z zakupem tych wymiennych akcesoriów, gdyż wymaga to od producenta bardzo gęstej i stale aktualnej siatki sprzedaży, co przy obecnej liczbie aptek i sklepów medycznych wydaje się wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Termometr dotykowy okazuje się również nie najlepszym rozwiązaniem dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka. Pomiar temperatury u najmłodszych pacjentów powinien przebiegać szybko i bez niepotrzebnego stresu. Dotyk urządzenia zawsze budzi co najmniej niepokój, zaś wsadzenie czegoś do ucha, nawet u dorosłych nie spotyka się z zadowoleniem. Ten rodzaj termometrów cechuje również spore ryzyko błędu, jednak o tym wspomnimy w dalszej części artykułu.

Sprawdź i kup: Visiofocus Smart – dobry termometr na podczerwień —>KLIK

Jak wybrać termometr bezdotykowy?

Dotarliśmy do miejsca, w którym opisać należy najbardziej zaawansowane rozwiązanie technologiczne w zakresie pomiaru temperatury, czyli elektroniczny termometr bezkontaktowy. Najważniejszą zaletą tego typu urządzeń, jest bezpieczeństwo – nie dochodzi do kontaktu, a w związku z tym niwelowane jest ryzyko przeniesienia materiału zakaźnego.

Visiofocus SMART
Termometr bezdotykowy Visiofocus SMART posiadający systemy gwarantujące dokładność pomiaru.

Drugą, niezwykle istotną cechą, jest możliwość wykonania badania praktycznie w każdej sytuacji, w tym także podczas snu (szczególnie ważne u noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci). Badanie temperatury u niemowlaka, który właśnie zasnął, po ciężkiej nieprzespanej nocy, może być dla nas szczególnie problematyczne – w przypadku termometrów bezdotykowych, ryzyko kolejnego przebudzenia zostaje zniesione.

Wygoda stosowania urządzeń bezkontaktowych również stanowi niebywały atut. Możemy mierzyć gorączkę bez konieczności ściągania elementów ubrania, podwijania rękawów czy osłaniania pachy. Badanie jest szybkie, wygodne i w zasadzie nijak nie wpływa na nasze samopoczucie. Czego chcieć więcej? Oczywiście: dokładnego wyniku! Pozostaje więc udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki termometr bezdotykowy kupić?

Sprawdź i kup: Visiofocus Smart – dobry termometr na podczerwień —>KLIK

Czy termometry elektroniczne BEZDOTYKOWE są dokładne (dobrze mierzą)?

Zarówno termometry kontaktowe, jak i bezkontaktowe, stanowią od zawsze grupę produktów, których dokładność jest poddawana w wątpliwość. Być może jedną z przyczyn, może stanowić wspominana już historia z masową niemalże wymianą urządzeń rtęciowych, na tanie „wyroby termometropodobne”. Sprzęt, kupiony za kilkanaście złotych w kiosku za rogiem, niestety nie może być traktowany poważnie w diagnostyce medycznej. Czy to znaczy, że dobry termometr bezdotykowy musi być drogi? Naszym zdaniem, nie cena stanowi kryterium, lecz trzy podstawowe cechy:

1. Kalibracja względem temperatury otoczenia.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasz termometr posiada odpowiedni system, który informuje go o zmianach temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje. Oznacza to, że urządzenie samo bada warunki, w jakich pracuje i bierze je pod uwagę podczas wskazywania wyniku pomiaru. Jest to szalenia ważna funkcja, ponieważ ogranicza ona ryzyko powstawania niesłychanie popularnych wśród termometrów elektronicznych przekłamań z powodu niedostosowania do temperatury otoczenia. Przykładowo – wyciągamy termometr z szafki, przechodzimy do pokoju dziecka lub salonu, w którym się ono bawi, warunki otoczenia ulegają zmianie. Standardowy termometr wskaże wynik bez kalibracji, choć temperatura otoczenia mogła zmienić się o co najmniej 1 lub 2 stopnie Celsjusza. Wspomniana różnica, bezpośrednio wpłynie na wynik badania, czyli mówiąc wprost: przekłamie go.

2. Czujnik odległości termometru od badanej powierzchni.

Sensor temperatury, który znajduje się w termometrze, działa dokładnie jedynie w konkretnej odległości. Warto zwrócić chociażby uwagę na informacje w instrukcjach obsługi urządzeń różnych producentów. Znajdziemy tam informacje o treści „wykonać pomiar z odległości 2,5 cm” lub „zbliżyć urządzenie na odległość 3 cm”. Jak w praktyce użytkownik ma ocenić, czy termometr znajduje się 25 mm od czoła? Przecież fizycznie niemożliwym jest ocena takiej dokładnej odległości „na oko”. Z pomocą przychodzi rewolucyjne rozwiązanie – wbudowany czujnik odległości. Jest to chroniony międzynarodowym patentem system, który wskazuje przy pomocy specjalnego projektora odpowiednią odległość, na którą należy zbliżyć termometr do badanego ciała lub przedmiotu. Nie mniej, nie więcej, dokładnie tak, jak wymaga tego urządzenie. Dzięki temu, wynik nie zostanie ani zawyżony, ani zaniżony, zbyt bliskim lub zbyt dalekim zbliżeniem termometru.

3. Możliwość badania na powiece.

Jest to najdokładniejsza i najpewniejsza metoda pomiaru temperatury ciała. Powieka w sposób niesłychanie adekwatny oddaje temperaturę właściwą. Nie oznacza to, że powszechnie stosowany pomiar na czole jest zawsze zły, lecz obarcza go pewne ryzyko błędu. Dzieje się tak z racji:

1. Wydzielania potu, który pojawiając się na czole podczas gorączkowania, powoduje odprowadzanie ciepła z czoła. Wówczas wynik prezentowany przez termometr może być zaniżony, przedstawia on bowiem temperaturę schłodzonego potem czoła, a nie tę właściwą, której wartość jest dla nas istotna.

2. Czoło jest słabszym przekaźnikiem temperatury właściwej, niż powieka.

3. Powierzchnia czoła jest bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, jak np. chłód. Dodatkowym problemem może okazać się owłosienie i zmiany skórne.

Uwaga: pomiaru na powiece można dokonywać wyłącznie z wykorzystaniem przeznaczonego do tego celu termometru, który nie emituje żadnych szkodliwych promieni. Informacja o możliwości wykonania pomiaru na powiece powinna znaleźć się w instrukcji obsługi i być w ten sposób potwierdzona przez producenta.

pomiar temperatury
Ilustracja przedstawiająca szybki i wygodny pomiar temperatury na powiece.

Jesteśmy dumni, że nasz produkt, termometr elektroniczny bezdotykowy Visiofocus Smart spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki, które w sposób obiektywny gwarantują jego najwyższą precyzję i skuteczność. Jest to jedynie fragment możliwości wspomnianego urządzenia, jednak nie zależy nam na tym, by niniejszy artykuł zyskał charakter tekstu reklamowego, lecz informacyjnego. Wszystkie zalety naszego termometru opisujemy w dziale sklep oraz na stronie głównej niniejszego serwisu.

Podsumowanie.

Termometry tradycyjne (szklane) odchodzą bezpowrotnie… i dobrze! Postęp technologiczny pozwala obecnie na tworzenie urządzeń szybkich, wygodnych i dokładnych. Problem pojawia się wówczas, gdy nabywamy termometr elektroniczny, który nie posiada niezbędnych funkcji i możliwości. Nowoczesne, niezawodne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, to nadal zdecydowana rzadkość, w dobie zalewania rynku najtańszą elektroniką. Mamy nadzieję, że artykuł pomógł państwu zdecydować jaki termometr bezdotykowy wybrać.

Autor: |2018-12-10T20:19:05+00:0018 lutego 2018|Porady|0 komentarzy

Zostaw komentarz