Termometry elektroniczne to rodzaj termometrów z których obecnie korzysta największa ilość osób użytkowników prywatnych i profesjonalnego personelu. Termometry elektroniczne możemy podzielić na bezdotykowe i dotykowe. Dotykowe są mniej higieniczne niż te bezkontaktowe. Jednak równie bardzo dobre i dokładne jedynie należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny w przypadku końcówek i po każdym użyciu odpowiednio zdezynfekować. Tak aby nie przenosić materiału zakaźnego z jednego na drugiego użytkownika. Termometry elektroniczne bezkontaktowe mogą być stosowane przez każdego. Na rynku zazwyczaj spotkamy urządzenia pomiaru temperatury dedykowane dla dzieci czy dla całych rodzin. Których mechanizm jest wystarczający kiedy takowy termometr stosujemy dla zwykłej rodziny raz na jakiś czas, ponieważ nie codziennie chorujemy i nie codziennie mierzymy sobie czy dziecku temperaturę ciała. Jednak są miejsca, gzie pomiar temperatury ciała mierzy się codziennie dużej ilości osób jak np. w szpitalach czy innych jednostkach medycznych.

Obecnie kiedy mamy okres pandemii to istnieje konieczności codziennego pomiaru temperatury ciała w różnych placówkach jak szkoły, przedszkola, urzędy, lotniska, zakłady pracy itp., gdzie pomiar temperatury ciała musi być wykonywany codziennie dużej ilości osób. A więc zazwyczaj wiele osób zastanawia się jaki termometr wybrać czy do takich celów np. zwykły termometry dedykowane dla dzieci i rodzin będzie odpowiedni. Termometr dla dziecka również pomoże nam zbadać temperaturę ciała u dorosłych także większej ilości osób. Jednak kiedy wymagamy codziennego pomiaru temperatury ciała dla kilku czy kilkunastu osób to po pewnym czasie nasz zwykły termometr szczególnie tani model może zwyczajnie odmówić pracy. I nic w tym dziwnego, ponieważ zwykłe termometry mają zazwyczaj określaną żywotność pracy i po określonej ilości wykonanych pomiarów zwyczajnie przestają działać lub działają niedokładnie. Dlatego dla osób, które wymagają specjalistycznego profesjonalnego urządzenia pomiarowego warto już na samym początku wybrać termometr wysokiej jakości. Są to najczęściej termometry z przeznaczeniem dla profesjonalnego zastosowania jakich używają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki. Które również mają specjalistyczne mechanizmy wpływające na ich długą żywotność. Przyzwyczajone do wykonywania dużej liczby pomiarów bez konieczności odczekania kolejnych kilku sekund na odpoczynek.

Co powinien mieć profesjonalny termometr elektroniczny?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej termometr przeznaczony do profesjonalnego zastosowania powinien być trwały i wytrzymały, co również odnosi się do jego obudowy. Termometr dedykowany do pomiaru większej ilości osób musi mieć koniecznie funkcję umożliwiającą szybki pomiar jeden po drugim bez konieczności robienia przerw. Co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę personelu medycznego czy zwykłych użytkowników. Nowoczesne modele elektronicznych termometrów nie posiadają nawet funkcji włączniki ponieważ są zawsze gotowe do użytku bez konieczności ich włączania standardowym przyciskiem. Jak już wspomnieliśmy ze względów bezpieczeństwa musi to być termometr bezkontaktowy. Najczęściej pozwalający na pomiar w różnych miejscach na ciele. Najpopularniejsze modele dają możliwość odczytu temperatury z czoła, bardziej zaawansowane modele pozwalają z czytać temperaturę również z innych miejsc jak np. żyła szyjna, powieka. Inną bardzo ważną cechą jaką powinien mieć dobry profesjonalny termometr elektroniczny jest bezawaryjność i możliwość wykonania na jednym zestawie baterii dużej ilości pomiarów.

Warto również zwrócić uwagę na kształt i wagę aby taki termometr był niewielki i lekki co w znaczny sposób przełoży się na codzienny komfort pracy z urządzeniem. I jedna z najważniejszych cecha, którą powinniśmy umieścić na początku jest dokładność ale nie zrobiliśmy tego z jednego względu. Ponieważ jeżeli już piszemy o profesjonalnych termometrach elektronicznych to one zawsze są bardzo dokładne. Na ten aspekt ma także wpływ ich cena. Niestety profesjonalne urządzenia nie należą do najtańszych ich cena może sięgać nawet kilkuset złotych. Ale jest to wydatek jednorazowy, który posłuży na długie lata. A jeżeli zakupimy tańszy model to zazwyczaj przy dużej ilości wykonywanych pomiarów musimy się liczyć z tym, że będziemy go musieli wymienić nawet po miesiącu albo dwóch. Ponieważ profesjonalne urządzenia mają dużo bardziej złożone i trwałe mechanizmy niż zwykłe termometry dedykowane do użytku domowego. Tak więc przed zakupem termometru warto się zastanowić do czego będzie nam on potrzebny i dla kogo oraz to jak często będziemy musieli go użytkować.

Jednym z najlepszych obecnie na rynku termometrów w dobrej cenie jeżeli chodzi o profesjonalne termometry elektroniczne jest Visiofocus PRO. Jest to termometr przeznaczony do tak zwanych zadań specjalnych. Czyli pomiaru wykonywanego dla dużej ilości osób. Urządzenie głównie dedykowane dla lekarzy i pielęgniarek posiada nawet specjalistyczne tryby określane Nurse – pielęgniarka i Doc – doktor. Ten model posiada możliwość kalibracji ręcznej i automatycznej co pozwala na uzyskanie jeszcze większej dokładności przy pomiarze. Dodatkowo ten model pozwala na uzyskanie temperatury w szybkim czasie w mniej niż sekundę. Na ułatwienie obsługi wpływają poszczególne przyciski jak domek, buźka, mem. Ten model pozwala na ciągłe wykonywanie pomiarów bez konieczności robienia przerw między jednym a drugim pomiarem. Urządzenie tego typu nadaje się do profesjonalnego użytku dla lekarzy, pielęgniarek, służb ratowniczych i nie tylko. Doskonale sprawdza się dla wszystkich użytkowników, którzy wymagają wykonywania dużej ilości pomiarów u dużej ilości osób. Na lotniskach, w szkołach, zakładach pracy zwłaszcza w okresie jakim znajdujemy się teraz.