Termometr to urządzenie przeznaczone do pomiaru temperatury. Najczęściej termometry elektroniczne przeznaczone są do pomiaru temperatury ciała. Pomiar temperatury ciała jest niezwykle istotnym parametrem dla każdego z nas. Zazwyczaj mierzymy temperaturę ciała, kiedy źle się czujemy, przy takich objawach jak dreszcze, rozpalenie na twarzy, uczucie gorąca czy przy różnych jednostkach chorobowych, zapaleniach, zakażeniach itp. Prawidłowa temperatura ciała u osoby dorosłej powinna wynosić 37,6°C. U dzieci temperatura ciała może się nieco wahać w zależności od wieku i miejsca pomiaru. Dlatego dokonując pomiaru temperatury u dzieci należy brać pod uwagę miejsce pomiaru i wiek dziecka. W tym celu najlepiej wybierać termometry z funkcją uwzględniania wieku dzieci.

 

 

Termometry mierzące temperaturę ciała, otoczenia, przedmiotów

Dzisiejsze termometry to już nie tylko zwykły pomiar temperatury ciała. Zaawansowane technologicznie termometry oferują nieco więcej, ponieważ możemy nimi zmierzyć temperaturę otoczenia, wody, przedmiotów itp. Pytanie po co nam pomiar temperatury otoczenia czy wody? Dla osób dorosłych, które poszukują termometru do pomiaru temperatury ciała takie funkcje mogą być zbędne. Jednak kiedy posiadamy małe dzieci to termometr mierzący wodę czy temperaturę przedmiotów jest niezbędny. Każdy rodzic wie, że w przypadku posiadania małych dzieci konieczny jest codzienny pomiar temperatury wody do kąpieli. Warto pamiętać aby woda do kąpieli dla niemowląt nie była zbyt zimna i zbyt gorąca. Najczęściej zaleca się aby jej temperatura miała około 37 stopni Celsjusza. Podobnie jest kiedy podajemy dziecku pokarm najczęściej mleko, które również powinno mieć odpowiednią temperaturę nie może być zbyt gorące, ponieważ mogłoby poparzyć malucha, również zbyt zimne, bo będzie niesmaczne i również może zaszkodzić. Mleko nie powinno mieć temperatury niższej niż pokojowa, optymalna temperatura powinna wynosić około 37 °C. Również dla dziecka istotne jest pomieszczenie w jakim się znajduje i tutaj także temperatura powinna być utrzymana na odpowiednim poziomie.

Nowoczesne termometry mierzą:

  • pomiar temperatury ciała
  • otoczenia
  • przedmiotów
  • płynów
  • dostosowują temperaturę do wieku dziecka

Tutaj zalecane jest utrzymywanie temperatury na poziomie około 20 – 22 stopni Celsjusza w dzień, z kolei w nocy temperatura powinna być niższa o 2 stopnie, czyli około 18 °C. Dziecko nie powinno mieć zbyt zimno, ponieważ może zmarznąć ale też nie zbyt gorąco, przegrzewanie również nie służy zdrowiu. Więc warto pamiętać, że w przypadku małych dzieci najważniejszy jest pomiar temperatury ciała, wody, mleka czy otoczenia. Zwykłym termometrem niestety nie jesteśmy w stanie zmierzyć tych parametrów. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zaopatrzenie się w termometry z możliwością pomiaru temperatury ciała, otoczenia, przedmiotów itp. Tego rodzaju termometry nie należą do najtańszych urządzeń medycznych ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jednak chcąc mierzyć każdy parametr osobno musielibyśmy mieć kilka rodzajów termometrów a mianowicie termometr do mierzenia temperatury ciała, termometr mierzący temperaturę otoczenia czy termometr do cieczy. Na szczęście nowoczesne termometry mają te wszystkie funkcje w jednym. Takim urządzeniem za pomocą, którego zmierzymy temperaturę ciała, otoczenia i wody jest np. Visiofocus Smart, który jest jednym z najczęściej wybieranych termometrów przez rodziców mających małe dzieci. Jednak idąc o krok dalej, kiedy również chcemy mieć możliwość pomiaru poszczególnych parametrów a mamy dzieci w różnym wieku dobrym rozwiązaniem może być termometr elektroniczny Braun BNT400 z systemem Age Precision, funkcja ta pozwala dostosować temperaturę do wieku malucha, dzięki temu pomiar jest precyzyjniejszy. Większość nowoczesnych termometrów elektronicznych posiada łatwy system obsługi w postaci przycisków na panelu oznaczających pomiar temperatury ciała, otoczenia czy przedmiotów. To bardzo ułatwia obsługę i pozwala na szybkie wykonanie pomiaru.

Warto więc przy wyborze termometru elektronicznego zastanowić się dla kogo i do czego będzie nam potrzebny sprzęt. Jeżeli mamy małe dzieci to na pewno dobrym wyborem będą nowoczesne urządzenia pozwalające na pomiar różnych parametrów.