Zastanawiasz się, jak i gdzie mierzyć temperaturę? Podpowiadamy w krótkim poradniku, jak najlepiej to zrobić.

Wraz z nastaniem ery termometrów elektronicznych, pojawiła się automatycznie bardzo istotna wątpliwość: jak i gdzie mierzyć temperaturę ciała? Podpowiadamy też, w jaki sposób wykorzystać termometr elektroniczny do jak najdokładniejszego pomiaru.

Badanie temperatury organizmu to prawdopodobnie najważniejsza sprawa związana z kontrolą stanu zdrowia. Szczególnie jeśli zastanawiamy się jak mierzyć temperaturę u niemowlaka i nieco starszego dziecka. Dzięki odpowiedniej technice pomiaru, z wykorzystaniem rzecz jasna dokładnego termometru, możemy natychmiast podjąć odpowiednie kroki mające na celu wdrożenie odpowiedniego leczenia, ustalenie przyczyny i niwelowanie przykrych objawów. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz termometr bezdotykowy nie stanowi dla nas oparcia i tracimy do niego zaufanie? Warto przeczytać ten krótki wpis, by dowiedzieć się, gdzie prawidłowo dokonywać pomiaru temperatury naszej lub naszego dziecka.

Gdzie mierzyć temperaturę?

W przeszłości najczęściej stosowanym miejscem pomiaru ciepłoty organizmu była pacha, jama ustna lub odbyt. Badanie trwało wówczas bardzo długo, było mało wygodne (szczególnie źle tolerowane przez najmłodszych pacjentów), a do jego przeprowadzenia wykorzystywano termometr z niebezpieczną dla zdrowia rtęcią, wykonany z podatnego na pęknięcia szkła.

termometr elektroniczny

Obecnie najczęściej stosowaną techniką badania jest pomiar temperatury na czole pacjenta lub w jego uchu. Pierwsza metoda okazuje się najwygodniejsza, lecz nie zawsze dokładna, co wyjaśnimy w dalszej części wpisu. Z kolei pomiar temperatury w uchu nie tylko spotyka się ze zrozumiałym oporem wielu pacjentów, lecz wymusza również konieczność bezpośredniego kontaktu fizycznego, a tym samym wywołuje bezpośrednią możliwość przeniesienia zakażenia. Korzystanie z jednorazowych kapturków nakładanych na głowicę termometru również nie należy do najlepszych rozwiązań – zużyte kapturki przeważnie nie trafiają bezpośrednio do kosza na śmieci, zaś zakup nowych (stworzonych specjalnie dla naszego modelu urządzenia) okazuje się czasem wręcz niemożliwy. Finał jest taki, że pomiar dokonywany bywa bez kapturków lub z wielokrotnie wykorzystaną tą samą jednorazową osłonką. Dokładność termometrów dousznych również pozostaje kwestią sporną, jednak nie tego zagadnienia dotyczy nasz wpis.

button

Pomiar temperatury na czole – jak go wykonać?

Spośród wszystkich technik pomiaru temperatury, zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej, badanie na czole pacjenta wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Przemawiają za tym przede wszystkim następujące trzy kwestie:

1. Szybkość – powierzchnia czoła jest zazwyczaj łatwo dostępna.

2. Wygoda – nie jest wymagane zdejmowanie ubrania, podwijanie rękawów, a dziecko nie obawia się badania (ograniczony jest niepotrzebny stres).

3. Bezpieczeństwo – nie istnieje ryzyko przeniesienia materiału zakaźnego, gdyż jest to metoda bezdotykowa (dochodzi jedynie do przybliżenia termometru na pewną odległość).

Wydawać by się mogło, że badanie temperatury na czole dziecka (niemowlaka) lub osoby dorosłej, to czynność banalna – wystarczy zbliżyć termometr, nacisnąć przycisk i sprawa załatwiona. Pierwsza wątpliwość pojawia się jednak wówczas, gdy otrzymany wynik okazuje się kompletnie nieadekwatny do stanu zdrowia. Mowa w tym wypadku o zdecydowanie zaniżonym lub zawyżonym wskazaniu. Znane są nawet historie, kiedy termometr niemalże zawsze wskazuje taki sam wynik, niezależnie od rzeczywistego stanu pacjenta lub użytkownik (np. rodzic) sam przyznaje, że „termometr zawsze wskazuje za dużo o półtora stopnia Celsjusza i biorę to pod uwagę”.

Wspomniane sytuacje nie mają prawa mieć miejsca! Termometr to nasze podstawowe narzędzie do walki z chorobą, więc jego wskazanie musi być dla nas zawsze pewne. Na tym przyrządzie opieramy naszą reakcję, kierujemy odpowiednie działania, wdrażamy leczenie, kontaktujemy się ze specjalistą itd. Co w związku z tym może być przyczyną zaburzeń wyniku i błędnych wskazań?

Przede wszystkim problem pojawia się w momencie, gdy termometr nie radzi sobie z wilgotnym czołem. Gorączka jest objawem, który wymusza na naszym organizmie wzmożone pocenie się, z tego powodu czoło chorego człowieka pokrywa cienka, wilgotna warstwa potu. Chwilowym rozwiązaniem niekiedy może okazać się przetarcie czoła, jednak naskórek błyskawicznie pokrywa się z powrotem cieniutką warstwą wilgotnego filmu, z którym większość termometrów sobie nie radzi. Dodatkowo przetarcie może również naruszyć strukturę naskórka i bezpośrednio wpłynąć na jego temperaturę.

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na rolę potu. Pojawia się on w celu obniżenia temperatury. W momencie, gdy czoło pokrywa się mokrą warstwą, jego temperatura ulega schłodzeniu. Mierząc temperaturę na czole, mierzymy wówczas tak naprawdę temperaturę schłodzonego potem czoła, a nie temperaturę ciała.

Podobna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy chcemy zmierzyć temperaturę po kąpieli (wzięciu prysznicu). Przetarcie ręcznikiem często nie rozwiązuje problemu lub jedynie nieznacznie niweluje ryzyko błędnego wskazania temperatury, ponieważ skóra na czole znów błyskawicznie robi się wilgotna.

Podsumowując: pomiar wykonywany na czole jest najwygodniejszy, lecz niekoniecznie najlepszy. Można go stosować zastępczo, np. gdy dziecko śpi i nie chcemy go obudzić. Powierzchnia głowy jest miejscem, w którym gorączka bardzo szybko daje o sobie znać i właśnie ten czynnik przemawia ogólnie za wykorzystywaniem tej części ciała do badania.

Pomiar temperatury na powiece (oku) – światowy trend, najwyższa precyzja

Mając na uwadze powyższe czynniki, warto przedstawić najdokładniejszą możliwość badania temperatury ciała, jaką możemy wykonać w domowym zaciszu – jest to pomiar temperatury na powiece. Taka forma diagnozowania gorączki stanowi wzór w nowoczesnej diagnostyce medycznej i umożliwia nam otrzymanie zawsze precyzyjnego wyniku.

Powieka przede wszystkim doskonale odzwierciedla temperaturę właściwą organizmu. Czoło nie tylko pokrywa wilgoć (pot odprowadzający z niego ciepło), lecz również jest słabszym „przekaźnikiem” temperatury wewnętrznej, niż cienka warstwa powieki. Istnieje jednak bardzo ważna kwestia, związana z pomiarem na powiece – można go wykonywać wyłącznie termometrem stworzonym do tego właśnie celu. Ważne, by urządzenie posiadało taką informację w instrukcji obsługi i nie emitowało żadnych niebezpiecznych promieni.

Termometr Visiofocus Smart, który dostępny jest w naszej ofercie, umożliwia w 100% bezpieczny i błyskawiczny pomiar na powierzchni powieki. Jedyna wiązka, którą urządzenie wysyła, to bezpieczne klasyczne światło diody LED. Jest to czerwone światełko wyświetlacza projektora, które emituje w sposób błyskawiczny (w mniej niż 1 sekundę!) zawsze zgodną ze stanem faktycznym temperaturę ciała. Visiofocus Smart umożliwia nawet wykonywanie pomiaru bezpośrednio na gałce ocznej – jedynym nieprzyjemnym doznaniem jest wówczas moment zaświecenia światłem projektora. Cała czynność jest w pełni bezpieczna dla zdrowego oka każdego pacjenta. Wykonywanie pomiaru na powiece daje pełną gwarancję dokładnego wyniku, zgodnego ze stanem faktycznym, dlatego ta technika jest polecana przez specjalistów na całym świecie.

Jak wykonać pomiar na powiece?

Wykorzystując termometr elektroniczny Visiofocus Smart, wykonanie badania temperatury na powiece jest banalnie proste i trwa ułamek sekundy. Zasadniczo cały proces przebiega w sposób niemalże identyczny, jak pomiar na czole – z tą różnicą, że czujnik termometru kierujemy bezpośrednio na skórę stanowiącą powiekę. Wystarczy w tym celu postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

INSTRUKCJA MIERZENIA GORĄCZKI – OBSŁUGI TERMOMETRU:

Czynność Ilustracja
1. Najpierw należy nacisnąć na urządzeniu przycisk z symbolem uśmiechniętej buzi (oznacza to, że mierzymy ludzkie ciało, a nie przedmiot). uśmiech
2. Teraz wystarczy skierować termometr w stronę zamkniętej powieki. pomiar temperatury na powiece
3. Gotowe! W tym momencie termometr już wskazuje zmierzony wynik – temperatura jest określona. Jednak aby doprecyzować otrzymane wskazanie, należy umieścić wyświetloną przez wbudowany projektor ilość stopni pomiędzy dwoma słupkami, zgodnie z ilustracją. Mówiąc wprost: wynik musi znajdować się idealnie na środku, pomiędzy lewym i prawym słupkiem. pomiar temperatury na czole

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób idealnie zbliżyć termometr do mierzonej powierzchni. Jeśli przysuniemy go zbyt blisko, wówczas wskazanie znajdzie się poza prawym nawiasem, jeśli za daleko – wynik wysunie się poza lewy nawias. Umieszczenie wyniku idealnie na środku daje nam gwarancję najdokładniejszego pomiaru.

WSKAZANIE PROJEKTORA TEMPERATURY prawidłowy pomiar temperatury zły pomiar temperatury zły pomiar temperatury
  DOBRZE ŹLE ŹLE
Znaczenie Odległość jest idealna Termometr jest za blisko Termometr jest za daleko

Podsumowanie.

Dzięki wykorzystaniu termometru Visiofocus Smart można w sposób szybki i bezpieczny wykonać pomiar temperatury ciała, który umożliwi nam podjęcie odpowiednich decyzji i rozpoczęcie konkretnej terapii. Zarówno pomiar na czole, jak i na powiece, są akceptowalnymi formami mierzenia gorączki, jednak wskazanie z powierzchni powieki jest zdecydowanie najdokładniejsze i najbardziej miarodajne.